Jak co roku uczniowie Zespołu Szkół w Tomaszowie uczestniczą w Wielkanocnym Konkursie na Wypieki Ludowe Plastykę Obrzędową w Iłowej. Uczniowie przygotowali z wielkim zaangażowaniem i starannością pisanki oraz dekoracje. Rozstrzygnięcie konkursu jest po świętach. Szkołę reprezentują prace uczniów: Wiktorii Twerd kl. IV a, Pawła Dylewicza kl.IV a, Mikołaja Ślebiody kl.V b, Mariki Budzik kl.V b, Dominika Pospiszyła kl. Ib PG, Oliwii Bryjak kl. II b PG, Nicoli Stąpel kl. II b PG oraz Magdy Jaworskiej kl. III b PG. Uczniom gratulujemy i zapraszamy do galerii zdjęc.
FESTIWALU PIOSENKI PRO ARTE
Dnia 5 kwietnia 2017 w Centrum Kultury w Iłowej odbyły się Eliminacje Powiatowe LUBUSKIEGO FESTIWALU PIOSENKI PRO ARTE. Publiczną Szkołę Podstawową reprezentowały Ola Krakowska z klasy II, która zaśpiewała piosenkę „Spór kredek” oraz Amelia Skóra z klasy VI a. Piosenką „ Co nam w duszy gra” Amelia wyśpiewała wyróżnienie. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów wokalnych!
Galeria zdjęć dostepna na stronie: https://pl-pl.facebook.com/DomKulturyllowa/
Środa kontaktowa
12 kwietnia 2017r. - środa kontaktowa dla Rodziców. Szczegółowe informacje w zakładce "Dla Rodzica"
PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY W TOMASZOWIE
Jak co roku 21 marca uczniowie Zespołu Szkół w Tomaszowie powitali wiosnę uczestnicząc w różnych zajęciach odrywających ich na ten jeden dzień od szkolnych ławek. Każda grupa wiekowa naszych podopiecznych wraz z wychowawcami aktywnie spędzała ten szczególny dzień.
Uczniowie klas I- III szkolne obchody tego święta rozpoczęli od wspólnego tańca nazwanego Wiosennym Przebudzeniem. Następnie dzieci przygotowały i ozdabiały wiosennymi motywami kapelusze, w których udały się na spacer po okolicy. Marszowi towarzyszyły wesołe okrzyki, na cześć nadchodzącej wiosny. Pięknie ozdobiono również szkolne boisko, na którym pojawiły się kolorowe wiosenne kwiaty, motyle, ptaki narysowane kredą. Na zakończenie z radosnym hasłem: Witaj wiosno! nasi wychowankowie łapali wypuszczone balony ze słodką niespodzianką w środku.
Uczniowie klas IV-VI powitali natomiast wiosnę kulinarnie – przygotowując zdrowe wiosenne przekąski. Każda klasa miała swój własny patent: klasy IVa i IVb przygotowały kolorowe kanapki, klasa IVa poszła o krok dalej i dorzuciła do tego owocową sałatkę, klasy V zaskoczyły nas różnorodnością barw w swojej sałatce owocowej oraz kanapkach, a klasa Va pokusiła się nawet o zrobienie orzeźwiającego napoju ze świeżej mięty cytryny i pomarańczy. Klasy VI też miały swoje sposoby na wiosenne przebudzenie: VI a zrobiła pyszne tortille wegetariańskie i z mięsem, a VIb sałatkę warzywną. Oprócz wspólnego przygotowania posiłków odbyły się różne konkurencje sportowe.
Klasy I gimnazjum brały udział w zajęciach integrujących. Było obieranie jabłek na czas i zabawy językowe. Następnie uczniowie brali udział w prezentacji projektów edukacyjnych klas drugich. Uczniowie realizowali tematy, które wybrali w październiku wraz z wyznaczonymi nauczycielami. Klasa IIa wykonała swój projekt pod kierunkiem p. Edyty Sztuby. Ich tematem były „Stereotypy narodowe”. Zaprezentowano kilka scen związanych ze zwyczajami rożnych narodów z naciskiem na stereotypy Anglików. Z kolei klasa IIb wykonała projekt pod kierunkiem pań Anny Dylewicz i Barbary Goliczko. Ich tematem były miejsca w szkole, które prezentowano w języku niemieckim. Uczniowie przedstawili swój projekt za pomocą nakręconego przez siebie filmu. Uczniowie klas III pojechali do Żagania na Dni Otwartych Drzwi. Odwiedzili Zespół Szkół Tekstylnych i Licealnych tzw. "60" oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych "59". Mieli okazję zobaczyć przedstawienia i pokazy wykonywane przez uczniów, m.in. pokazy fizyczne, chemiczne, sportowe oraz musztry klasy policyjnej i wojskowej. Chętni mogli także spróbować swoich sił w strzelectwie. Ten dzień miał na celu pomóc uczniom w wybraniu przyszłych szkół.
Zwieńczeniem tego dnia był rozegrany po południu turniej piłki nożnej. Uczniowie zostali podzieleni według miejscowości, z których pochodzą. Najlepsi okazali się piłkarze połączonych drużyn Miodnicy i Bożnowa.
„Wielka Ucieczka ze Stalagu Luft 3”
22 marca w Muzeum Jeńców Wojennych w Żaganiu drużyny z naszej szkoły wzięły w konkursie „Wielka Ucieczka ze Stalagu Luft 3”. Był on jednym z punktów obchodów 73 rocznicy wydarzeń w żagańskim obozie pod koniec II wojny światowej. Mimo sporej konkurencji – dojechało 18 szkół z powiatu żagańskiego nasi uczniowie odnieśli spory sukces.
W kategorii szkół podstawowych drużyna pod opieką pani Doroty Dec w składzie: Kacper Dziurawiec, Amelia Skóra i Oliwia Borowiak zajęła II miejsce. Gimnazjaliści w składzie: Jakub Knop, Wiktoria Bojakowska i Oliwia Ziułczyk prowadzeni przez opiekuna pana Dariusza Klaga, w swojej kategorii okazali się bezkonkurencyjni zajmując I miejsce. Gratulujemy sukcesów i zapraszamy nnych do aktywnego uczestnictwa w następnych konkursach. Zapraszamy do galerii.
PREZENTACJA PROJEKTÓW EDUKACYJNYCH
Pierwszy dzień wiosny został tradycyjnie już przywitany prezentacjami projektów edukacyjnych. W tym roku dwie klasy drugie pod czujnym okiem opiekunów: 2a - mgr Edyty Sztuby i 2b mgr Anny Dylewicz zaprezentowały efekt półrocznych zmagań z tematami:
"Stereotypy narodowe" klasa IIA
"Unsere schule" klasa IIB
W trakcie dwujęzycznych prezentacji uczniowie mogli zobaczyć: zabawne scenki, filmy, prezentacje multimedialne oraz zmierzyć sie w quizach wiedzowych. Prezentacje okazały się ciekawym uzupełnieniem wiedzy i szansą na pokazanie umiejętności językowych naszych gimnazjalistów. Najciekawsze momenty przypominamy zapraszając do galerii.
Wojewódzkie etapy konkursów przedmiotowych
Początek marca był bardzo intensywny dla ucznia klasy Ib Kacpra Galenta. 4 marca brał udział w wojewódzkim etapie konkursu przedmiotowego z historii, a tydzień później konkursu przedmiotowego z gegrafii. W obu osiągnął bardzo wysokie wyniki: 72,5% z historii i 80% z goegrafii uzyskując status finalisty obu konkursów. Do pełni szczęscia zabrakło w obu przypadkach 4 punktów. Gratulujemy Kacprowi wiedzy i godnego reprezntowania szkoły i życzymy wielu sukcesów w przyszłości. Opiekunami Kacpra byli: mgr Elżbieta Żuk oraz mgr Dariusz Klag.
NASI UCZNIOWIE BEZKONKURENCYJNI W REJONOWYM KONKURSIE BRD „W EUROPIE JEŹDZIMY BEZPIECZNIE”
14 stycznia 2017roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Tuplicach przy udziale 19 drużyn odbył się Rejonowy Konkurs Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym „W Europie Jeździmy Bezpiecznie”. Konkurs swoim patronatem objął Lubuski Kurator Oświaty, natomiast organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie na Rzecz Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży oraz Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Zielonej Górze.
Najlepszą drużyną turnieju okazała się drużyna z naszej szkoły, którą tworzą: Jakub Sarańczak klasa IV, Mikołaj Irski klasa V, Szymon Nowak klasa VI. Na uwagę zasługuje fakt, że wszyscy trzej uczniowie jako jedyni w czternastoletniej historii konkursu rozwiązali bezbłędnie test ze znajomości przepisów ruchu drogowego.
Wynik uzyskany przez naszych uczniów jest najwyższym wynikiem z pośród czterech eliminacji rejonowych, które odbyły się w województwie lubuskim i zapewnia udział w finale wojewódzkim, którego rozegranie zaplanowano na maj 2017roku. Życzymy powodzenia!!!
LEKCJA HISTORII - Jak to Sobieski pod Wiedniem wojował
9 stycznia naszą placówkę odwiedzili członkowie toruńskiej grupy rekonstrukcyjnej "Arkona", którzy na godzinę zabrali nas w przeszłość prezentując żywą lekcję historii. Tym razem pod tematem "Jak to Sobieski pod Wiedniem wojował" kryła sie barwna i pełna humoru narracja, stroje z epoki, pokazy broni i scen walki z czasów, gdy Rzeczpospolitej Obojga Narodów ton nadawała szlachta, a na polach walki królowała husaria. Uczniowie poznali elementy zbroi husarskiej, brali udział w scenkach historycznych, mogli przymierzyć elementy ubiorów z XVII wieku, a w finale być świadkami wystrzału z pistoletu skałkowego. Okazało się, że lekcja historii moze być niezłą zabawą o czym świadczą fotografie wykonane podczas występu. Zapraszamy do galerii zdjęć.
„W drodze po zdrowie”
Wyjazdem do Berlina zakończył się projekt „W drodze po zdrowie” realizowany przez 13 uczniów naszego gimnazjum - Dominika, Kinga, Nikola, Natalia, Wiktoria, Magda, Emilia, Olek, Bartek, Michał, Jakub- uczniowie z klasy IIIB oraz Jakub K.
i Jakub K. – z klasy IIB. Koordynatorami były – p. Dorota Zienkowicz i p. Barbara Goliczko-Chabiniak. Celem projektu było pogłębienie wiadomości uczniów nt zdrowego żywienia jak również doskonalenie umiejętności w zakresie języka niemieckiego. Wspólnie z naszą szkołą projekt realizowały jeszcze 3 szkoły: gimnazjum w Pyzdrach, Stargardzie oraz gimnazjum w Berlinie - Emmy-Noether-Gymnasium. Dokumentowanie spożywanych posiłków, wykonanie piramidy pokarmowej czy wykonanie komiksów to niektóre z zadań w ramach projektu - zadań wykonanych w j. polskim i j. niemieckim Zakończenie i podsumowanie projektu odbyło się 2 grudnia 2016r. w Emmy-Noether-Gymnasium w Berlinie. Podczas spotkania uczniowie wspólnie gotowali, dzielili się wrażeniami, zwiedzali szkołę oraz stolicę Niemiec- Berlin. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
ŚRODA KONTAKTOWA
14 grudnia 2016r. - środa kontaktowa dla Rodziców. Szczegółowe informacje w zakładce "Dla Rodzica".
Światowy Dzień Pluszowego Misia
Tradycyjnie, jak co roku, dn. 25 listopada, przedszkolaki obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. Każde z nich, przyniosło ze sobą swojego ulubionego pluszaka. W tym dniu humory dopisywały wszystkim, były wierszyki, piosenki, tańce, zabawy ruchowe i integracyjne z misiami oraz słodki misiowy poczęstunek, przygotowany przez rodziców. Nie zabrakło Misiowego Torcika. Dzieci wykonały misiowe portrety różnymi technikami. Zabawa była bardzo udana:). Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
JAKUB MARCZENIA NAGRODZONY!
Jakub Marczenia z klasy VIa Publicznej Szkoły Podstawowej zwyciężył w etapie regionalnym konkursu plastycznego pt. „Zwierzęta naszych lasów, pól i przestworzy”. Opiekunem była pani Małgorzata Buczniewska. Praca plastyczna Kuby zajęła I miejsce w grupie klas IV-VI szkół podstawowych. Nagrody dla Jakuba ufundował Polski Związek Łowiecki w Zielonej Górze. Dodatkowo wszyscy uczniowie laureaci konkursu z etapu szkolnego otrzymali nagrody książkowe, a uczniowie wyróżnieni dyplomy, ufundowane przez współpracujące z nami Koło Łowieckie „RYŚ” z Żar. Gratulujemy! I życzymy dalszych sukcesów plastycznych! Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęc.
KONKURS PLASTYCZNY „Zwierzęta naszych lasów, pól i przestworzy”
We wrześniu 2016 roku zorganizowany został szkolny etap konkursu plastycznego „Zwierzęta naszych lasów, pól i przestworzy” we współpracy z Kołem Łowieckim „RYŚ” w Żarach. Uczestnikami konkursu byli uczniowie Zespołu Szkół w grupie wiekowej VI-VI klasy Publicznej Szkoły Podstawowej i uczniowie Publicznego Gimnazjum. Uczniowie pod kierunkiem pani Małgorzaty Buczniewskiej przygotowali ponad 100 prac plastycznych. Naszą szkołę zgodnie z regulaminem reprezentowały prace następujących uczniów: I grupa – EMILIA PAŚ, JAKUB MARCZENIA kl. VIa, II grupa – WIKTORIA SKÓRA kl. IIa, ELIZA NIEDZIELA, NIKOLA STĄPEL kl. IIb, MAGDALENA JAWORSKA kl. IIIb. Wszystkie nagrodzone prace plastyczne zostały przekazane do organizatora a prace wyróżnione do Koła Łowieckiego „RYŚ” w Żarach na wystawę. Gratulujemy wszystkim uczniom i zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
PORZĄDKOWANIE CMENTARZA ŻOŁNIERZY RADZIECKICH
We wtorek 25.10 2016 klasa VIa ze swoją wychowawczynią wykonała prace porządkowe na Cmentarzu żołnierzy Armii Radzickiej nr 1 w Żaganiu. Uczniowie uzbrojeni w rękawiczki i worki na śmieci zbierali liście i zeschłe rośliny. Po zakończonej pracy zapalono znicze.
ŚRODA KONTAKTOWA
19 października 2016r. - środa kontaktowa dla Rodziców. Szczegółowe informacje w zakładce "Dla Rodzica".
DZIEŃ JĘZYKÓW
Dnia 7 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Języków Obcych, który w kalendarzu przypada 26 września. Aby zaakcentować tego dnia szczególną rolę języków obcych, wszyscy nauczyciele witali i żegnali się z uczniami na lekcjach wyłącznie w języku angielskim, niemieckim, francuskim, a nawet rosyjskim czy holenderskim:) Uczniowie gimnazjum wraz z nauczycielkami języka angielskiego- p. Barbarą Goliczko-Chabiniak oraz p. Edytą Sztubą przygotowali znane sentencje i aforyzmy w języku angielskim i udekorowali nimi szkolne korytarze. Na długiej przerwie uczennice kl. I gimnazjum - E. Bartlińska, A. Ziemba i M. Lewicka poprowadziły zajęcia fitness w języku angielskim przy muzyce. Głównym punktem programu szkolnych obchodów Dnia Języków Obcych były rozgrywki językowe dla klas IV-VI szkoły podstawowej i I-III gimnazjum. 6-osobowe drużyny reprezentujące poszczególne klasy rywalizowały w kilku konkurencjach, w których przydatne okazały się nie tylko umiejętności językowe i dobra pamięć, ale również talent plastyczny i wokalny. Uczniowie kolorowali flagi wylosowanych państw, uczyli się jak wyznawać miłość w różnych językach świata, poznawali przysłowia różnych narodów, a także śpiewali "Panie Janie" w ponad dziesięciu językach. W ostatecznej klasyfikacji spośród uczniów szkoły podstawowej wygrała drużyna z klasy Vb, a w gimnazjum - laur zwycięzcy przypadł klasie Ia. Zwycięzcom gratulujemy, a zwyciężonych zapraszamy do rewanżu w przyszłym roku!
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka
Dnia 20 września w Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka, przedszkolaki witały się hasłem " W całej Polsce dzień dziś taki, że świętują przedszkolaki". Tego dnia, dzieci 4-5 letnie zostały pasowane przez p. dyrektor E. Wołczek - Bury na pełnoprawnych przedszkolaków. Dzieci wykazały się nabytymi umiejętnościami, przypomniały wspólnie ustalony Kodeks Przedszkolaka i złożyły uroczystą przysięgę, kończąc słowami: Chociaż jestem jeszcze mały, przedszkolak ze mnie wspaniały! Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci otrzymały medale, oraz rozmaite słodkości, które dla swoich pociech przygotowali rodzice. To był dzień pełen wrażeń! Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
Konkurs Historyczny „Polski wrzesień 1939 oraz Polacy na frontach II wojny”
W zorganizowanym 20 września 2016 roku przez żagańskie Muzeum Jeńców Wojennych konkursie historycznym poświęconym działaniom wojsk polskich podczas II wojny światowej naszą szkołę reprezentowały trzyosobowe drużyny ze szkoły podstawowej (Kacper Dziurawiec, Natalia Czerniejewska, Amelia Skóra) oraz gimnazjum (Oliwia Ziułczyk, Kinga Struzik, Albert Jasiński). Nasi uczniowie po raz kolejny zajęli wysokie lokaty w swoich kategoriach wiekowych: I miejsce zajął: Albert Jasiński z klasy IA gimnazjum; II miejsce zdobyła Amelia Skóra z klasy VI, III miejsce zaś Oliwia Ziułczyk z klasy IIa gimnazjum. Pozostali uczestnicy dzielnie walczyli zajmując miejsca tuż za podium. Nagrodami były książki o tematyce historycznej ufundowane przez organizatorów. Serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.
Święto 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej
16 września uczniowie naszej szkoły mieli okazję poznać różne rodzaje pojazdów wojskowych pokazanych szerokiej publiczności z okazji święta 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Odbywa się ono, aby uczcić wielkie zwycięstwo wojsk polsko-austriacko-niemieckich, pod dowództwem króla Jana III Sobieskiego, nad armią imperium osmańskiego. Gimnazjaliści mogli obejrzeć wiele pojazdów: od elementów rozpoznawczych, łączności, poprzez sprzęt artyleryjski, przeciwlotniczy i saperski, aż po chlubę dywizji, nowoczesne czołgi leopard 2A4 i 2A5 oraz kołowe transportery opancerzone Rosomak. Była również możliwość wejścia do środka i obejrzenia wnętrza maszyn. Braliśmy również udział w kilku konkurencjach sprawnościowych, np. pokonaniu chemicznego toru przeszkód. Wycieczka była bardzo ciekawa, mamy nadzieję, że za rok będziemy mogli po raz kolejny uczestniczyć w tym święcie.
Archiwum Aktualności